Międzynarodowa Konferencja Fotoalergii i Kurs Fototestów Płatkowych, Kraków, wrzesień 2009, Instytut Dermatologii, kongres, konferencja, szkolenie, sympozjum, Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego, Derk P. Bruynzeel, James Ferguson, Alastair Kerr, Cezary Kowalewski, Percy Lehmann, Joanna Narbutt, Radoslaw Spiewak, Hanna Wolska, fotodermatozy, fotoalergia, fototoksyczność, wyprysk fotoalergiczny, wyprysk fototoksyczny, pokrzywka słoneczna, pokrzywka świetlna, fototerapia, fotoprotekcja, alergia na słońce, uczulenie na słońce Międzynarodowa Konferencja Fotoalergii i Kurs Fototestów Płatkowych, Kraków, wrzesień 2009, Instytut Dermatologii, kongres, konferencja, szkolenie, sympozjum, Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego, Derk P. Bruynzeel, James Ferguson, Alastair Kerr, Cezary Kowalewski, Percy Lehmann, Joanna Narbutt, Radoslaw Spiewak, Hanna Wolska, fotodermatozy, fotoalergia, fototoksyczność, wyprysk fotoalergiczny, wyprysk fototoksyczny, pokrzywka słoneczna, pokrzywka świetlna, fototerapia, fotoprotekcja, alergia na słońce, uczulenie na słońce Międzynarodowa Konferencja Fotoalergii i Kurs Fototestów Płatkowych, Kraków, wrzesień 2009, Instytut Dermatologii, kongres, konferencja, szkolenie, sympozjum, Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego, Derk P. Bruynzeel, James Ferguson, Alastair Kerr, Cezary Kowalewski, Percy Lehmann, Joanna Narbutt, Radoslaw Spiewak, Hanna Wolska, fotodermatozy, fotoalergia, fototoksyczność, wyprysk fotoalergiczny, wyprysk fototoksyczny, pokrzywka słoneczna, pokrzywka świetlna, fototerapia, fotoprotekcja, alergia na słońce, uczulenie na słońce

(( home

(( register!

(( the meeting

(( the course

(( key dates

(( faculty

(( organisers

(( sponsors

(( media

(( basic facts

(( Krakow

(( venue

(( getting there

(( contact us

photopatch.euinformacja polskojęzyczna

Konferencja Fotoalergii i Kurs Fototestów Płatkowych

→ Return to English version

Informacja prasowa na temat Konferencji (PDF) oraz Omówienia wykładów na Konferencji (PDF)

W Krakowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie naukowe - pierwsza międzynarodowa Konferencja Fotoalergii. Fotoalergia to niezmiernie ważny, lecz mało znany problem zdrowotny i społeczny. Fotoalergia należy do chorób skóry prowokowanych przez światło (zwanych potocznie "uczuleniem na słońce") dotyczących bez mała 5% Polaków. Wykazały to badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez Instytut Dermatologii w Krakowie. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tutaj o banalne oparzenia słoneczne! Większość chorych nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich "uczulenie na słońce" może być objawem choroby o potencjalnie ciężkim przebiegu, niekiedy nawet groźnej dla życia. Wydaje się niestety, że również nie wszyscy lekarze zdają sobie z tego sprawę. Zbyt często pacjenci z fotoalergią słyszą od lekarzy, że "tego się nie diagnozuje", "tego się nie leczy", "trzeba się nauczyć żyć z tym do końca życia".

Wierzymy, że sytuacja ta zmieni się na lepsze dzięki pierwszej międzynarodowej konferencji "Photoallergy Meeting & Photopatch Test Course", która odbyła się w Krakowie 18 i 19 września 2009 roku. Wykłady wygłosili światowej sławy specjaliści w dziedzinie fotoalergii z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii oraz Polski - autorzy podręczników, twórcy międzynarodowych standardów medycznych w tej dziedzinie. Do Krakowa przybyło ponad stu specjalistów z 22 krajów, z 4 kontynentów. Odległość, jaką przebyli niektórzy spośród uczestników (np. z Korei, Australii, Meksyku czy USA) uzmysławia wyjątkowość naszej konferencji, ale także to, że problem fotoalergii ma zasięg globalny. Dzięki hojnemu wsparciu sponsorów, polscy lekarze mogli uczestniczyć w konferencji bez opłaty. Ich obecność stwarza szansę rozpowszechnienia nowoczesnej wiedzy na temat fotoalergii w naszym kraju, z korzyścią dla polskich pacjentów.

Patronem było Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego (ESCD), uznana organizacja europejska o ponad 20-letniej historii, skupiająca wysokiej klasy specjalistów. Patronat ESCD nad naszą konferencją stanowi wielkie wyróżnienie. Starania o możliwość zorganizowania konferencji pod patronatem tej organizacji w Krakowie trwały od 2006 roku. W końcu władze ESCD przekonały się, że Polacy mogą być równorzędnymi partnerami dla kolegów z Zachodu i są w stanie zorganizować konferencję na światowym poziomie. Dzięki temu, to właśnie w Krakowie ESCD postanowiło po raz pierwszy otworzyć się na nowe kraje Unii Europejskiej, co podkreśla prestiż i historyczną rangę tego wydarzenia. Z dumą podkreślamy, że nigdy wcześniej w Europie Środkowo-Wschodniej nie było konferencji ESCD. Jest to zarazem pierwsza w historii angielskojęzyczna międzynarodowa konferencja dermatologiczna w Krakowie.

Efektem naszej konferencji jest wymiana doświadczeń między najwybitniejszymi autorytetami naukowymi w tej dziedzinie, upowszechnienie nowoczesnej wiedzy na temat fotoalergii wśród lekarzy oraz podniesienie jakości opieki nad osobami cierpiącymi na choroby fotoalergiczne. Jednocześnie była to wyjątkowa okazja zademonstrowania międzynarodowej społeczności naukowej polskiego dorobku w tej dziedzinie.

Więcej o Europejskim Towarzystwie Wyprysku Kontaktowego można przeczytać na European Society of Contact Dermatitis

Omówienie wykładów

Konferencję Fotoalergii rozpoczął wykład prof. Cezarego Kowalewskiego z Warszawy, wybitnego znawcy zagadnień bariery skórnej. Skóra to skomplikowany, największy narząd naszego ciała o powierzchni około 2 m2 i grubości od ułamków milimetra do kilku centymetrów. Głównym zadaniem skóry jest ochrona organizmu przed szkodliwymi wpływami z zewnątrz. Skuteczność tej ochrony zależy od subtelnej równowagi między komórkami skóry i składnikami macierzy pozakomórkowej. Profesor Kowalewski przedstawił słuchaczom konferencji, w jaki sposób promieniowanie ultrafioletowe zaburza tę równowagę, co może skutkować różnorodnymi chorobami skóry - od nowotworów po fotoalergię. Kontynuując temat szkodliwości ultrafioletu, doc. Joanna Narbutt z Łodzi omówiła zaburzenia układu odpornościowego powstające pod wpływem światła. Jej wyjaśnienia pomogły zrozumieć, że to wcale nie przypadek, że po opalaniu częściej chorujemy na opryszczkę. Następnie profesor James Ferguson, wybitny szkocki fotodermatolog, systematycznie omówił choroby skóry prowokowane przez światło i miejsce fotoalergii wśród tych chorób. Nie wolno zapominać, że w niektórych przypadkach nadwrażliwości na światło mamy do czynienia z groźnymi dla życia chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak toczeń rumieniowaty czy porfirie. Fotoalergie na szczęście nie zagrażają życiu, jednak niezdiagnozowane i nieleczone mogą znacząco obniżyć jakość życia.

Zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu", kolejne wykłady coraz bardziej przybliżały temat fotoalergii: najpierw doc. Radosław Śpiewak z Krakowa przedstawił różnice i podobieństwa między reakcjami fotoalergicznymi a "zwykłą" alergią oraz między reakcjami fotoalergicznymi a fototoksycznymi. W reakcjach fotoalergicznych, w odróżnieniu od "zwykłej" alergii, objawy chorobowe wywołuje wspólne zadziałanie 2 czynników - uczulającej substancji oraz światła. Każda z tych substancji z osobna jest dobrze tolerowana, co nierzadko dezorientuje pacjentów i lekarzy, którzy nie mogą dostrzec przyczyny choroby. Na skutek tego, bardzo wielu chorych na fotoalergię pozostaje bez rozpoznania, co może sprawiać wrażenie, że fotoalergie to jakieś "rzadkie i egzotyczne" choroby. Tymczasem, jak na podstawie systematycznych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazał dr Alastair Kerr z Dundee, fotoalergia jest prawie tak częsta jak "zwykła" alergia kontaktowa i była wykrywana aż u 4% brytyjskich pacjentów. Aktualnie prowadzone są ogólnoeuropejskie badania epidemiologiczne, w których Polskę reprezentuje zespół doc. Śpiewaka. Wstępne wyniki pokazują, że najczęściej fotoalergię powodują ketoprofen i etofenamat - popularne leki przeciwzapalne, oraz oktokrylen i benzofenon-3, które (paradoksalnie) są składnikami filtrów słonecznych. Powinny o tym szczególnie pamiętać osoby, które mają wrażenie, że filtry słoneczne im nie pomagają, a wręcz nasilają ich "oparzenia słoneczne". Profesor Percy Lehmann (Wuppertal) oraz prof. Derk P. Bruynzeel (Amsterdam) omówili historię badań diagnostycznych w fotoalergii oraz aktualnie obowiązujące europejskie standardy diagnostyczne. Z wykładów tych słuchacze dowiedzieli się, że podstawą diagnostyki wyprysku fotoalergicznego są fototesty płatkowe, za pomocą których można określić, na co dany pacjent jest uczulony i czego powinien unikać. Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji był wykład, w którym doc. Peter Schmid-Grendelmeier z Zurychu przedstawił nowoczesne metody leczenia chorób fotoalergicznych.

W sobotę, 19 września 2009, odbyła się druga część konferencji - kurs fototestów płatkowych. Wzięli w nim udział lekarze zamierzający wykonywać to badanie oraz ci, którzy diagnostykę fotoalergii już wykonują, lecz chcieli podnieść swoje kwalifikacje. Swoje umiejętności w tym zakresie doskonalili pod kierunkiem wymienionych już europejskich ekspertów. W toku szkolenia, oprócz zasad wykonywania, wskazań do testów i środków ostrożności, zostały również przedstawione do wspólnej dyskusji przypadki konkretnych chorych na wyprysk fotoalergiczny z Niemiec, Szkocji i Polski.

Po zakończeniu kursu, zaproszeni eksperci zapoznali się z urokami Krakowa, Wieliczki, oraz smakami polskiej kuchni, które wywarły na nich ogromne wrażenie. Wszyscy zagraniczni goście konferencji odwiedzili nasze miasto po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że poznane uroki Grodu Kraka zachęcą ich do częstych powrotów i dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z naszym lokalnym środowiskiem alergologów i dermatologów.

Z okazji konferencji, Instytut Dermatologii wydał książkę "Photoallergy and Photopatch Testing" zawierającą streszczenia wykładów i materiały szkoleniowe na temat fotoalergii. Więcej informacji na temat treści książki oraz możliwości jej zakupu zamieszczono na stronie DIASeries.eu.

Przebieg konferencji został ponadto zarejestrowany i zostanie wydany na edukacyjnej płycie DVD z polskimi napisami tak, aby szerokie grono lekarzy również w przyszłości mogło korzystać z wiedzy wybitnych ekspertów. Zainteresowanych nabyciem kursu na DVD zapraszamy na stronę DIASeries.eu.

→ Program Konferencji Fotoalergii ze streszczeniami wykładów
→ Program Kursu Fototestów Płatkowych ze streszczeniami wykładów

Więcej kursów dla lekarzy w języku polskim:

medukacja - medyczna edukacja szkolenia kursy dermatologia alergologia testy płatkowe wenerologia immunologia kosmetologia

photopatch.euinformacja polskojęzyczna

Międzynarodowa Konferencja Fotoalergii i Kurs Fototestów Płatkowych, Kraków, wrzesień 2009, Instytut Dermatologii, kongres, konferencja, szkolenie, sympozjum, Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego, Derk P. Bruynzeel, James Ferguson, Alastair Kerr, Cezary Kowalewski, Percy Lehmann, Joanna Narbutt, Radoslaw Spiewak, Hanna Wolska, fotodermatozy, fotoalergia, fototoksyczność, wyprysk fotoalergiczny, wyprysk fototoksyczny, pokrzywka słoneczna, pokrzywka świetlna, fototerapia, fotoprotekcja, alergia na słońce, uczulenie na słońce Krakow (Cracow)

Międzynarodowa Konferencja Fotoalergii i Kurs Fototestów Płatkowych, Kraków, wrzesień 2009, Instytut Dermatologii, kongres, konferencja, szkolenie, sympozjum, Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego, Derk P. Bruynzeel, James Ferguson, Alastair Kerr, Cezary Kowalewski, Percy Lehmann, Joanna Narbutt, Radoslaw Spiewak, Hanna Wolska, fotodermatozy, fotoalergia, fototoksyczność, wyprysk fotoalergiczny, wyprysk fototoksyczny, pokrzywka słoneczna, pokrzywka świetlna, fototerapia, fotoprotekcja, alergia na słońce, uczulenie na słońce Krakow (Cracow)

Międzynarodowa Konferencja Fotoalergii i Kurs Fototestów Płatkowych, Kraków, wrzesień 2009, Instytut Dermatologii, kongres, konferencja, szkolenie, sympozjum, Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego, Derk P. Bruynzeel, James Ferguson, Alastair Kerr, Cezary Kowalewski, Percy Lehmann, Joanna Narbutt, Radoslaw Spiewak, Hanna Wolska, fotodermatozy, fotoalergia, fototoksyczność, wyprysk fotoalergiczny, wyprysk fototoksyczny, pokrzywka słoneczna, pokrzywka świetlna, fototerapia, fotoprotekcja, alergia na słońce, uczulenie na słońce Krakow (Cracow)

European Society of Contact Dermatitis

ESCD - GERDA Strasbourg 2010

Institute of Dermatology, Krakow

dermatoses.eu

© Radoslaw Spiewak (contact).
This page is part of the website photopatch.eu
Document created: 3 March 2009, last updated: 30 September 2009.